neler yaptım?

2016 yılının başlarında kendi şirketimi kurmak için adım atma kararı aldım. Bu fikrimi Sevgili Doğuş Kaya ile paylaştım ve o da bana katılmaya karar verdi. Haziran ayında karneleri verdikten sonra çalıştığım okuldan ayrılarak Sağlıklı Yemek Şirketi Fitbon’u kurdum. Kuruluş aşamasında yaz boyunca evimde salonu bir çalışma odası haline getirerek “sabah 09.00 – gece yorulana kadar” tarifesiyle çalıştık.

Önce rakip analizi yaptık. Piyasadaki tüm olası rakiplerle iletişime geçerek hizmetlerini, fiyatlarını, çalışma şartlarını, menülerini öğrendik. Bazılarından yemek satın aldık, bazılarının mutfağını gezdik. Güçlü yanlarını, hatalarını, değerlendirmedikleri fırsatları belirledik.

Ardından markalama çalışmalarına başladık. Hedef kitlemizi belirleyerek bu kitleyi çeşitli personalara ve segmentlere böldük. Bigs Creative ile çalışarak kurumsal kimlik oluşturduk. Logo, renkler, desenler, fontlar, müzik, video tarzı, markanın dili gibi özellikleri bu hedef kitleye göre belirledik.

Konumlandırma çalışmalarında Fitbon’u müşterisinin “şehir hayatının yükünden kurtulup yenilenmesini sağlayan” bir marka olarak belirledik. Müşterilerimiz bizden yemek satın aldığında aslında zaman, sağlık ve huzur da satın alıyorlardı. Aksiyona geçene kadar tüm planlamalarımızda İş Modeli Kanvasını kullandık ve defalarca revizyon yapmak zorunda kaldık.

Şirket merkezi olarak Yaşamkent’te önceden balık restoranı olan 4 katlı bir villa kiraladık. Kasım ayının başında şirketin resmi kuruluşunu gerçekleştirdik.

İlk personellerimizi işe aldık: diyetisyenimiz ve aşçımız. İlk yıl teslimatı kendimiz yaptık. Müşteri sayımız arttıkça araba sayımızı arttırdık fakat yine de gece 04.00’te yola çıkıp teslimata başlamamız, akşam 18.00’e kadar çalışmamız gerekiyordu. Bu sebeple teslimatçılarımızla çalışmaya başladık. İlk yılın sonuna doğru Fitbon’da 12 kişi çalışıyordu.

Üretim Planlaması, buna bağlı olarak Tedarik, Paketleme ve Dağıtım rotası operasyonun önemli ve planlaması zor ayaklarıydı. Bu sebeple bir CRM-ERP yazılımı kullanmaya karar verdik. Piyasada sağlıklı mutfak sistemine en uygun yazılımın bizim ihtiyaçlarımızın çok gerisinde olduğunu fark ettiğimizde bu yazılımı sıfırdan tasarladık.

Şirket binasında gerçekleşmesi gereken bir tadilat, değişen piyasa koşulları, şirketin hedeflediğim çizgide gitmemesi ve tek ortakla bir start up yönetmenin zorlukları bir araya geldiğinde 2018 Kasım ayıydı ve şirketi durdurma kararı aldım.

neler öğrendim

Fitbon hayatımdaki en inanılmaz deneyimlerden biriydi. Sıfırdan bir şirket kurdum, yönettim ve kapattım. Çalışanları işe almak zor bir adım, daha zoru işten çalışan çıkarmaktı. Finansal açıdan bilmediğim birçok yapıyla tanıştım: Ön muhasebe, muhasebe süreçleri, pos makineleri, vergiler, kredi borçları, senetler ve nicesi. Tedarikçi ile iletişim, çalışan ile iletişim, müşteri ile iletişim kendimi çok geliştirdiğim süreçlerdi. Günde 18 saat çalışıp bunun 10 saatinde araba sürebildiğimi gördüm. İnsanın eşiyle çalışması zor derler, ben Penny ile ne kadar iyi bir ekip olabileceğimizi keşfettim. Ailemin ne olursa olsun bana destek olmaya hazır olduğunu bir kere daha hissettim.

teşekkür ederim

 • Eşim: Bu iki yıl boyunca bana resmen katlandı. En büyük desteğim, moral kaynağım, örnek aldığım kişi oldu. Gerektiğinde benimle uykusuz kaldı, hamileyken bile beni yalnız bırakmayıp teslimata çıktı, şirkete gelip benle çalıştı.
 • Annem, Babam: Prestijli işimden ayrılıp, gelen tüm teklifleri reddedip böyle bir işe yatırım yapacağımı öğrendikleri andan itibaren beni desteklediler. Zor durumda kaldığım her anda yanımdaydılar. Birçok anda ben ve şirket için benden çok endişelendiler. Ayrıca yüzlerce organik domates konservesini unutmamak lazım.
 • Dilek & Mehmet Dirican: Fitbon’a olan inançları bir an bile sarsılmadı. Ne zaman ailece toplansak ya şirket hakkında sohbet ederek geceyi domine edişime ya da uyuklayışıma göz yumdular.
 • Mira: Çok uslu bir bebek olarak beni geceleri uyandırmadı. Neredeyse iş çıkmasın diye hasta bile olmadı.
 • Doğuş Kaya: Bu işe adım attığım andan itibaren tüm özverisi ile çalıştı. Kendi işi gibi sabah-akşam-gece demeden emek sarf etti. Ortak iş yapmak arkadaşlıkları bitirir derler, ben gözüm kapalı sırtımı dayayabileceğim bir dostum olduğunu gördüm.
 • Olcay Ay: Şirketin kurulduğu aylardan itibaren mentörüm ve arkadaşım olarak ne zaman fikrine ihtiyacım olsa çekinmeden yardımcı oldu. Podcast dünyası ile de Olcay sayesinde tanıştım.
 • Ömer Karapınar: Fitbon’u kurmaya karar verdiğim anlardan itibaren ne zaman arasam yanımdaydı. Sıkça akıl danıştım, bana bolca ilham verdi. Marka Mutfağı adlı ekibi de birçok yaratıcı ve uygulanabilir fikirle bize destek oldu.
 • İzan Işık: İlk diyetisyenimiz. Fitbon üzerinde o kadar çok emeği var ki, saymakla bitiremem. Sistemin kuruluşunda belki bizden fazla çalıştı. Güler yüzü, çalışkanlığı, disiplinli çalışma tutumu sayesinde birçok danışan kazanmamızı sağladı.
 • Sevde Sinem Tandoğan: İnstagramımızı şenlendiren diyetisyenimiz. Sanırım en uzun süre çalışan diyetisyenimiz de kendisi. Yine dikkatli, özverili çalışması ve güler yüzü Fitbon’a çok fazla kazanım sağlamıştır.
 • Elif Nur Dündar: Keşke araba sürmeyi biraz daha hızlı öğrenseydi, daha uzun süre çalışabilirdik. Sabrı ve çalışma hevesi beni sık sık motive etti.
 • Demet Balkış: Bir cefakar Fitbon diyetisyeni daha. Özellikle üretim, paketleme, maliyet ve tedarik konularında o kadar faydalı oldu ki kimi zaman şirketin ekonomisini benden fazla önemsediğini gördüm.
 • Yunus Emre Saçan: Sabah / akşam / gece / gündüz bilmeden çalışan çılgın ve efsane şefimiz. Herhangi bir yemeğin sağlıklı ve diyet formunu hazırlayabilir. En zor anlarımda yanımda durarak bana destek oldu.
 • Korhan Çakır: Yunus Şef ile birlikte şirketimize renk katan sabırlı, çalışkan, güzel insan.
 • Burcu Şahin: Bazen başını belaya sokan açık sözlülüğü, açık fikirliliği, öğrenmeye olan hevesi ile birlikte çalışmaktan çok keyif aldığım diyetisyenimiz. İşini çok önemsiyor ve yorulduğumda bile beni çalışmak için motive ediyor. Bu kadar geç tanışmasaydık dediklerimden.
 • Alberk Yiğit: Şirkette en az vakit geçiren ama sanırım çalışan herkesin tanıştığı ve birlikte çalıştığı yazılımcımız. Kendisiyle gecelemek ve durmaksızın çalışmak çok keyifliydi.
 • Kerem Ataay, Emre Şahinkaya, İrem Bilgi: Fitbon’un tüm şahane medyalarının üreticileri. Yaratıcı fikirleri ve çıkan eğlenceli işler sayesinde “Fitbon tarzı” oturdu.
 • Ayrıca Gözde Akagündüz, Rahile Kaya, Handenaz Dere, Mürüvvet Yorulmaz, Samet Kılıç, Cafer Umut, Şenol Bey, Haydar, Server, Ahmad, Mine Hanım, Bülent Bey, Aytekin Bey, Selami Bey, Deniz Hanım… Fitbon’da bir gün bile çalışmış olsanız çok emeğiniz geçmiş demektir.
 • Tüm Fitbon Danışanları: Her danışanda yeni bir şey öğrendim, kendime ve şirkete yeni bir şeyler kattım.
 • Tüm Çalışan Adayları: Başvuru yapan binlerce kişinin özgeçmişini inceledim, yüzden fazla iş görüşmesi gerçekleştirdim. En tecrübelisinden yeni mezun olanına kadar her bir görüşmemde bilgi ve deneyim dağarcığıma birçok şey kattım.
 • Tüm arkadaşlarım: Bu yoğun dönemde onları çokça ihmal ettim, kimi zaman işim düştü diye aradığımı bildikleri halde yardımlarını esirgemediler.